Cumartesi Anneleri: Devletin esir aldığı Galatasaray'ı alacağız
Hasan Ocak'ın kaybedilmesinin ardından başlayan kayıplar mücadelesi 24. yılında. Kayıp yakınları bir kez daha devlete seslendi: "Devlet tomasıyla, panzeriyle, ağır silahlı polisleri ile Galatasaray'ı esir aldı. Bunu da aşacağız. Çünkü Antigone'den bu yana mezarsız sevdikleri için adalet isteyenlerin seslerini engellemeye hiçbir güç yetmedi, yetmeyecek. Çünkü insan iradesini bastırabilecek bir silah henüz icat edilmedi."
Çankırı'da öğrencileri döven okul müdürü görevden alındı
Çankırı'da bir okul müdürü, öğrencileri döverken çekilen görüntüleri üzerine yöneticilik görevinden alındı.
3. havalimanı satılıyor
AKP iktidarının övündüğü ve çok sayıda işçiye mezar olan İstanbul Havalimanı'ndaki müteahhit şirketler, hisselerin satışı için ABD'li şirkete yetki verdi.
Figen Yüksekdağ: Halk örgütlenmesi tek güvence
HDP'nin tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Tabi öncelikle İstanbul seçimleri olmak üzere önümüzdeki politik süreci, faşizmin gadrine uğrayan her kesimi bir araya getiren bir demokrasi blokuyla, ittifakıyla göğüslemek durumundayız. Bu başarıldığında daha büyük kazanımlar elde edilecektir ve toplumun, halkların siyasi özgüveni artarak yeni ve güçlü bir toplumsal enerji açığa çıkacaktır. Ama bunun tek başına sandıkla, seçimle olacağını sanmak da siyaset bilimine, hakikatine aykırı. Halk hareketi ve halk örgütlenmesi tek güvencedir" dedi.
Name: Hayatım daha yeni başlıyor
Sistematik şiddete karşı özsavunma hakkını kullanan Name Öztürk, geçtiğimiz günlerde kadın dayanışmasının yarattığı etki ile tahliye oldu. Name, şimdi yeni ve kadınlarla yan yana olduğu bir hayat kurmak istiyor: "Bütün kadınları çok seviyorum, kadın dayanışması yalnız olmadığımı hissettirdi. Yeni başlayan bir hayatım var artık."
Amed zindan katillerini ödüllendirme
Bugün Leyla Güven öncülüğünde İmralı tecridine karşı yapılan ve başta KÖH'den tutsaklar gelmek üzere MLKP, TKP-ML ve diğer davalardan tutsakların da yeraldığı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi, Erdoğan faşizminin uğursuz amaçlarını engelleyen, tüm zindanlarda tecriti geriletici rol oynayan, faşizme karşı cesareti yükselten işleviyle, Amed zindanında yitirdiğimiz yoldaşların anısını ve mücadelesini yaşatıyor.
Tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi sürüyor
İmralı'da Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması için Leyla Güven öcülüğünde başlayan açlık grevi direnişi sürüyor. Güven, direnişin 199. gününde. 30 tutsak ölüm orucu direnişinde. 10 MLKP ve MLKP/KKÖ dava tutsağının da aralarında bulunduğu binlerce tutsak da tüm hapishanelerde direnişte.
Genç iklim aktivistleri greve çıktı
Dünyanın dört bir yanındaki genç iklim aktivistleri ikinci küresel iklim grevine çıktı.
İzmir'de adalet ve demokrasi nöbeti gerçekleştirildi
YSK'nin İstanbul seçimlerinin iptali kararına karşı İzmir'de emek ve demokrasi güçlerinin başlattığı Adalet ve Demokrasi Nöbeti bu hafta da sürdü.
Tayip Temel: Tutumumuzu zindanlarda direnenlerin tavrına göre belirleyeceğiz
76 gündür açlık grevinde olan HDP milletvekili Tayip Temel, sosyal medya hesabından "Tutumumuzu zindanlarda direnenlerin tavrına göre belirleyeceğiz. Son sözü direnenler olarak onlar söyler" açıklamasını yaptı.

ETHA'YI TAKİP EDİN

ETHA'da yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Etkin Haber Ajansı Ticaret ve Limited Şirketi'ne aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden iktibas edilemez.